Debata NIEnauczyciele, NIEnaukowcy, NIEwidzialni pracownicy szkół wyższych i nauki

Zapraszamy serdecznie na ogólnopolską debatę NIENAUCZYCIELE, NIENAUKOWCY, NIEWIDZIALNI PRACOWNICY SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI.

Będzie to kolejna debata organizowana przez Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP poświęcona kondycji szkolnictwa wyższego i nauki, dotycząca sytuacji pracowników niebędących nauczycielami akademickimi i pracownikami naukowymi.

Debata odbędzie się stacjonarnie w środę, 20 marca  o godz. 17.00  w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, ul. Bankowa 5, sala L.

Wydarzenie będzie też transmitowane na Kanale YouTube RSZWiN ZNP:

na Facebooku RSZWiN ZNP:

W dyskusji, którą będę prowadziła jako wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, udział wezmą:

• Aleksandra Bielawska – Pohl, adiunkt, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Wrocław
  • Aniela Grajoszek, specjalista-zootechnik, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Mateusz Przygoda, główny specjalista ds. rekrutacji, Politechnika Wrocławska
  • Michał Tomaszek, kustosz biblioteczny, Uniwersytet Śląski

O czym będzie ta debata?

Artykuł 112 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce mówi, że pracownikami uczelni są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. W placówkach badawczych pracują pracownicy naukowi i nienaukowi. I choć stanowią istotną część wspólnoty, to nie każdy wie, kim naprawdę są. Dlaczego używa się tych wykluczających określeń, stawiających ich już na wstępie w gorszej pozycji? Dlaczego tylko czasem wspomina się o nich nazywając ich „administracją”. Czy bibliotekarz, pracownik techniczny, informatyk, pracownik wydawnictwa utożsamia się z tą nazwą?
A sami pracownicy administracyjni? Czy oni wszyscy są w ogóle potrzebni, a jeśli tak, to dlaczego mają tak niskie wynagrodzenia? Co można zrobić, aby ich wyciągnąć z niebytu i przywrócić im poczucie własnej wartości? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas debaty.

Zachęcam Was wszystkich do udziału w debacie, zarówno pracowników niebędących nauczycielami akademickimi,
jak i nauczycieli, którzy w ramach solidaryzowania się i wspierania nawzajem są również bardzo mile widziani.
Przecież my, związkowcy, akurat to wiemy, że jesteśmy w naszych uczelniach potrzebni.
Jak nie możecie być stacjonarnie, włączcie transmisję online.