Pikieta Związku Nauczycielstwa Polskiego 1 września 2023 r. w Warszawie

Dość głodu na uczelniach! Idziemy na pikietę!

1 września 2023 r., pod siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki, al. Szucha 25 w Warszawie o godz. 12.00 będzie miała miejsce pikieta organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Idziemy na pikietę, by mówić o problemach  polskiej edukacji, protestować w obronie godnych warunków pracy na polskich uczelniach i w placówkach badawczych. Mamy rekordowo wysoką inflację i rekordowo niskie pensje. Kształcimy kadry, które przyczyniają się do rozwoju kraju, tymczasem uczelniom grozi zapaść kadrowa, bo niskie wynagrodzenia (asystent – 5 zł powyżej minimalnej krajowej) nie przyciągają młodych zdolnych ludzi do pracy w zawodzie naukowca. Zależy nam na naszych studentach i studentkach wiemy, że edukacja jest najważniejsza, bo dzięki niej zmienia się świat.

Domagamy się:

• zwiększenia wynagrodzenia pracowników szkolnictwa wyższego i nauki co najmniej o 20% w 2023 roku
  • gwarancji wynagrodzenia profesora na poziomie dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej
  • ustawowego powiązania wynagrodzeń zasadniczych pracowników niebędących nauczycielami akademickimi z wynagrodzeniami zasadniczymi nauczycieli akademickich
  • zwiększenia nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe od 2023 roku

Zapraszamy wszystkich do udziału w pikiecie, organizujemy transport  autokarowy. Zgłoszenia chętnych (imię, nazwisko i numer telefonu oraz adres mailowy) prosimy przekazać telefonicznie lub mailowo do sekretariatu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (32 359 16 40, znp@us.edu.pl) najpóźniej do środy 30 sierpnia, do godz.12.00.

Plakat akcji protestacyjnej