Rajd rowerowy 31.05.2025
ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO W UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM
ZAPRASZA SERDECZNIE NA RAJD ROWEROWY

Termin: 31.05.2025, godz. 10.00
(w razie niepogody, termin alternatywny: 14.06)
Zapisy i pytania: Edyta Diakowska, tel. 793 401 905
edyta.diakowska-kohut@us.edu.pl
ŻELAZNY SZLAK ROWEROWY:
to 54-kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice.
Motywem przewodnim szlaku jest kolej, bo to ona wywarła duży wpływ na losy gospodarczego i infrastrukturalnego rozwój tutejszych miast oraz życie ich mieszkańców. Żelazny Szlak Rowerowy jest łatwy, dlatego z przejechaniem nie powinni mieć problemu nawet mniej zaawansowani rowerzyści oraz dzieci. Trasa przejezdna jest dla wszystkich typów rowerów, również szosą oraz z przyczepką.
Długość: 54 km
Początek: Urząd Gminy Godów
Koniec: Urząd Gminy Godów
Poziom trudności: łatwy
Nawierzchnia: drogi asfaltowe i ścieżka żywiczo-mineralna
Przebieg szlaku:
Godów – Łaziska (4km) – Podbucze (6km) – Skrzyszów (8km) – Godów (9,5km) – Jastrzębie-Zdrój (13km) – Zebrzydowice (23km) – Karwina (rynek: 38km) – Piotrowice (centrum: 48km) – Skrbeńsko (49km) – Gołkowice (51km) – Godów
Planowane przystanki:
Rynek w Karwinie – postój na restauracje, kawę, lody, etc.
Godów: obiad np. https://www.facebook.com/profile.php?id=61559988004310 (lokalizacja obok parkingu, duży ogródek letni i stojaki na rowery)
BEZPIECZEŃSTWO:
Żelazny Szlak Rowerowy jest szlakiem bardzo bezpiecznym. Przede wszystkim dlatego, że na długim odcinku Godów – Zebrzydowice prowadzi odseparowaną od ruchu samochodowego szeroką ścieżką rowerową. W drugiej części szlaku jedziemy już po asfaltowych drogach publicznych, ale są to drogi o znikomym lub miejscami niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. Nawet przejazd przez parę większych skrzyżowań w Karwinie wydaje się komfortowy. W Karwinie poruszamy się również parkowymi alejkami, wspólnymi dla rowerzystów i spacerowiczów.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE:
Punkty odpoczynkowe po polskiej stronie szlaku znajdują się co kilkaset metrów i występują w postaci zatoczek z ławkami, stolikami, koszami na śmieci i często tablicą informacyjną.
Po czeskiej stronie najlepszym miejscem na odpoczynek będzie Park Zdrojowy, Park Bożeny Nemcovej oraz rynek w Karwinie. W Piotrowicach znajdziecie 2 niezadaszone miejsca odpoczynkowe (ławki i stolik).
PRAKTYCZNE INFORMACJE
- Pamiętajcie, że obowiązującą walutą w Czechach jest korona czeska, ale większość restauracji w centrum przyjmuje złotówki.
- Szlak prowadzi terenami przygranicznymi. Służby rekomendują posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości.
PRZEPISY DLA ROWERZYSTÓW:
- obowiązkowy kask u rowerzystów, którzy nie ukończyli 18 lat, aczkolwiek kask jest zalecany dla wszystkich rowerzystów,
- nie ma obowiązku posiadania dzwonka,
- rower musi posiadać dwa niezależne hamulce (przedni i tylny),
- po chodniku mogą jeździć tylko dzieci do lat 10, rowerzyści powyżej 10 lat nie mogą jeździć po chodniku (nie ma tu wyjątków tak jak w Polsce),
- zakazana jest jazda rowerem pod wpływem jakiejkolwiek ilości alkoholu!

Więcej o szlaku:
https://velomapa.pl/szlaki/zelazny-szlak-rowerowy#map=11.37/49.8961/18.5311